افزایش قیمت خودرو

در ماه های سختی که گذراندیم ، همه چیز از نرخ گوشت و مرغ و مواد غذایی گرفته تا مصارف روزمره خرد و درشت دچار حباب قیمتی شدند ! بازار خودرو و صنعت خودرو سازی کشورمان نیز از این قائده مستسنی نبود و بسیار بیشتر از دیگر گرانی ها ، به سمع و نظر مردم آمد و بسیاری را از فکر خرید خودرو جدید منصرف و عده ای دیگر را حریص تر کرد ! اما در ماه های اخیر قیمت خودرو باز هم تکان شدید خورد ! افزایش قیمت خودرو به حدی بود که برای بسیاری از مردم به نظر غیر قابل باور می آمد و این نوسان قیمتی تا حدی بود که دیگر جای اظهار نظر برایمان باقی نگذاشت و بسیاری از بازخورد ها چه در شبکه های اجتماعی و چه در بین مردم به سمت و سوی اعتراض با محوریت طنز تلخ ادامه داشت. اما در این بین برای بسیاری از ما این سوال پیش می آید که به زبان ساده و به دور از لفظ های پیچیده اقتصادی ، علت این افزایش و گرانی خودرو چیست ؟ در ادامه این مطلب بصورت کامل جواب سوالتان را خواهید گرفت .

مرکز اجاره ماشین تک رنت

افزایش قیمت خودرو

افزایش قیمت خودرو

عرضه و تقاضا چگونه بر قیمت خودرو تاثیر می گذارد ؟

عرضه و تقاضا همیشه مانند دو کفه ترازو می باشند. فکر می کنم همه ما این جمله را دفعات مختلف و از زبان های مختلف شنیده باشیم . اما اگر یک کفه ترازو را عرضه و تقاضا را کفه ترازو در نظر بگیریم در چه حالتی تعادل و به اصطلاح ثبات نصیب جامعه و شرایط اقتصادی خواهد شد ؟ اجاره بدهید از کفه عرضه برایتان بگوییم و بعد به سراغ تقاضا برویم !

افزایش قیمت خودرو - عرضه و تقاضا

افزایش قیمت خودرو – عرضه و تقاضا

کفه عرضه !

اما عرضه دچار چه نوساناتی شد که توانست تعادل را بر هم بزند ؟ بله ! همانطور که می دانید نرخ ارز از نیمه دوم سال 1397 به آرامی با شیب ملایم در ابتدا شروع به افزایش کرد. در ادامه این شیب روند ملایم خودش را به روند تند تر تغییر داد و این شیب آنقدر ادامه یافت تا از نظر بسیاری از صاحب نظران به خط صاف تبدیل گشت ! خط صاف یعنی حالتی که نه خریدی صورت می گیرد و نه فروشی ! این به اصطلاح نوعی از پدیده فلج اقتصادی و چرخه ایست .

افزایش نرخ ارز خارجی چه ربطی به افزایش قیمت خودرو داخلی دارد ؟!

خب این سوالیست بسیار ساده . اگر کمی در جریان روند کارکرد کارخانه ها و کمپانی های خودروسازی ایرانی باشید یک سری از مسائل برایتان آشکار خواهد شد. همانطور که می دانید صنعت خودروسازی ایران در برخی از ساز و کار هایش بسیار وابسته به واردات کمبود هاست . شاید بسیاری از این خودرو ساز ها زیر بنا های اقتصاد مقاومتی را اجرایی نکردند و همین غاملی شده است برای تنگنای کنونی اقتصاد صنعت خودرو ایران . البته این موضوع به ما بقیه صنایع فعال کشور هم بسط داده می شود که در چهارچوب بحث ما نخواهد گنجید. روند پروانه ای این مشکلات از جایی شروع می شود که کارخانه جات خودرو سازی ایرانی توان تولید صد در صد حتی برخی از خودرو های ساخت داخل را ندارند! واقعیت این است که حتی اکثر محصولاتی که با عنوان خودرو داخلی تولید می شوند نیز ، قطعاتی خارجی و وارداتی دارند ! بله این واقعیتیست شاید تلخ که برای صنعت خودرو سازی کشورمان پیش آمده است . جالب توجه است که بسیاری از محصولات و خودرو هایی که در خیابان ها مشاهده می کنید مونتاژ خط های تولید کارخانه جاتی مانند ایران خودرو و سایپا و امثالهم هستند. اما جدای این مسائل ، مسائل دیگری هم در کفه عرض و متقابلا افزایش قیمت خودرو دخیلند که در ادامه به ذکر آن ها خواهیم پرداخت.

افزایش قیمت خودرو - افزایش نرخ ارز

افزایش قیمت خودرو – افزایش نرخ ارز

دیگر جنبه های افزایش قیمت خودرو غیر از واردات

1) افزایش هزینه های داخلی کارخانه جات خودروسازی

بله غیر از واردات ، عوامل دیگری در موضوع افزایش قیمت خودرو در جنبه و کفه عرض دخیل هستند.مثلا در نظر بگیرید دستگاه هایی را که در یک خط تولید مشغول به کار هستند . این دستگاه ها هر چند وقت یک بار نیاز دارند تا قطعات از کا افتادشان تعویض و یا تعمیر شود. و خب طبعا با افزایش نرخ ارز هزینه نگه داری و بهینه سازی این خودرو ها هم درگیر نوسان و عموما نوسانات منفی برای صاحبان شرکت ها خواهد شد. بماند که گاها کار این دستگاه ها به تعویض می رسد و می بایست به طور کلی از رده خارج شده و دستگاه های جدیدی به مجموعه تزریق گردد! لذا ما غیر آگاهانه علاوه بر هزینه خودرو سواریمان ، می بایست متحمل هزینه های جانبی دستگاه های کارخانه جات هم باشیم و این تاثیر غیر دیداری نرخ ارز در زندگی همه ما است.

افزایش قیمت خودرو

2) افزایش اختلاف خودرو های داخلی و خارجی

بله این هم عاملی است برای افزایش قیمت هایی که هر روز میبینیمشان ! شرح توصیف این امر این موضوع است که این جریان نشات گرفته از افزایش نرخ ارز و به طبع آن افزایش قیمت خودرو های وارداتیست . اما این عامل چه دخلی به افزایش قیمت خودرو های داخلی دارد ؟ در پاسخ این سوال باید عرض کنم که خودروساز های داخلی بر این اعتقادند که اگر قیمت خودرو های خارجی در ایران افزایش یابد ، دلیل بر این است که قیمت های خودرو های داخلی هم دچار افزایش شود . یقینا به همان درصدی که خودرو های خارجی افزایش قیمت داند ، به همان اندازه نیز دست خودروسازان برای افزایش محصولاتشان باز است و همین امر به آنها اجازه اعتراض به شورای رقابت و در نهایت افزایش قیمت هاست ! اما این تفکر از کجا نشات میگیرد ؟ همه ما می دانیم این موضوع اصلا و ابدا در حیطه منطقی نیست ! به علاوه اینکه اگر بخواهیم اصولی به مقایسه بپردازیم ، میبینیم که از لحاظ کیفیتی نیز صنعت خودروسازی کشور ما در مقابل کشور هایی مثل آلمان و ایالات متحده و بریتانیا و غیره ، حرفی برای گفتن ندارد!

افزایش قیمت خودرو

افزایش قیمت خودرو

 

کفه تقاضا

خب این هم عامل مهم دیگریست بر افزایش قیمت روز خودرو. در نظر بگیرید که در 8 سال گذشت قیمت تمامی المان های سرمایه گذاری دچار فرود و اکثرا فراز های فراوانی شده است. المان های سرمایه گذاری به یک کالا و یا یک سوژه گفته می شود که هدف مردم از خرید آن ها معمولا سرمایه گذاری و سود آوریست. این المان ها شامل خانه یا ملک مسکونی ، مغازه یا ملک تجاری ، ماشین و خودرو ، و ارز و معاملات ارزی و بورس می شود. این عاملیست که تا یکی از این عوامل دچار نوسان قیمتی می شوند ، فورا مردم آن را به بقیه عوامل نیز بسط می دهند. برای فهم بیشتر به این مثال دقت کنید ;

هنگامی که مردم برای مثال متوجه می شوند که قیمت خانه کمی بالا رفته فورا برای خرید خودرو ، بورس یا سهام اقدام می کنند. و این نکته بسیار روشنی است که با وجود این فرآیند ، تقاضا برای خرید خودرو نیز بیشتر شده و خودرو سازان تحریک به این می شوند که قیمت ها را کمی بالا تر ببرند . همین امر باعث می شود که در برخی از موارد مشاهده می شود که وبسایت یک شرکت خاص در ابتدای پذیرش برای ثبت نام خودرو ، بسته شده و دیگر باز نخواهد شد و این امر به خودی خود عاملیست برای بیشتر شدن تقاضا . رفتار اقتصادی مردم نیز بسیار تحت تاثیر این موارد است که در قالب یک پاراگراف کوتاه خدمتتان شرح خواهیم داد.به مطلب زیر توجه کنید.

تئوری رفتارشناسی انسان در خرید و فروش

خب با توجه به موضوعاتی که در پاراگراف قبل ذکر کردیم ، این موضوع را باید بگوییم که رفتار انسان ها در این موارد بسیار شبیه یکدیگر است. یعنی وقتی دسته ای از افراد می بینند که دور و اطرافیانشان و یا افراد مختلف ، برای خرید یک کالا به صورت کثیر اقدام کرده اند ، فکر می کنند که نباید از قافله عقب بمانند و آن ها هم به این فکر می افتند که آن کالا و یا سوژه را خریداری نمایند و این به خودی خود به گران شدن آن کالا کمکی تصاعدی می کند ! یعنی ما بدون اینکه بدانیم نه تنها سود ، بلکه ضرری نه فردی ، بلکه اجتماعی را به جان می خریم و با دستان خود ، خودمان را درون چاه خواهیم انداخت !

افزایش قیمت خودرو - رفتار شناسی خرید و فروش

افزایش قیمت خودرو – رفتار شناسی خرید و فروش

همچنین طبق سخن سخنگوی وزیر صنعت و معدن افزایش قیمت خودرو ، تحریم قطعات و خودرو و تغییر جهت سرمایه گذاری مردم به سمت خرید خودرو می باشد.

حاشیه توضیحات وزیر صنعت معدن – محمد شریعتمداری

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
همکاری می کنید؟

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *