خودرو بیابانی

دنیای امروز پر از خودرو ها و ماشین های مختلفی است که دور و بر انسان ها رفت و آمد می کنند ! دنیای ماشینی تمام ابعاد زندگی بشری را در بر گرفته و هر روزه ما مجبوریم لا به بلای ماشین ها شنا کنیم و گاهی سوار بر موج آن ها بشویم.این تکنولوژی امروزه آنقدر پیشرفت داشته که خودرو های لوکس جدید را که می بینیم ، کمتر نقصی را درون آن ها مشاهده می کنیم.این از طرفی تکامل علم بشر را در طراحی و ساخت ماشین ها نشان می دهد و از طرفی دیگر وابستگی بسیاری از ما انسان ها را به این موضوع می رساند ! از این بحث که بگذریم.خب همانطور که گفتیم نقص های انواع ماشین ها به کمترین حد خود رسیده و ما امروز با غول های قدرتمند دنیای خودرو سرو کار داریم. خب بسیاری از انسان ها شرایط یکسانی ندارند و در فضاها و نقاط مختلفی زندگی می کنند. این در نوع انتخاب همه چیز زندگیشان تاثیر گذار می باشد.مثلا آیا انسانی که در منطقه ای مثل کره با آب و هوای سردو خشک زندگی می کند ، می تواند از تکنولوژی کسانی استفاده کند که در دل آفریقا زندگی می کنند؟ خیر !

چه خودرویی برای چه شرایطی

 

شرایط مختلف ، خودرو های مختلف !

بله طبق گفته های بالا میدانیم که خودرو هایی برای شرایط سخت و یا معمولی ، شرایط آب و هوایی پر نوسان و یا برعکس ، شرایط محیطی و اجتماعی و … طراحی و ساخته شده است .برای مثال بسیاری از خودرو ها برای شرایط آب و هوایی سرد وجود دارند . بسیاری از خودرو های برای آب و هوای گرم طراحی شده اند مانند خودرو های سقف کرک . بسیاری برای مسابقه ها و رقابت بین خودرو ها طراحی شده اند و بسیاری از آن ها صرفا برای اینکه تولید شوند و مردم دوستشان داشته باشند طراحی شده اند ! اما در این مقاله می نویسیم راجع به اینکه چه خودرویی برای چه شرایطی ساخته و پرداخته شده و در چه شرایطی چه کاربرد هایی دارد.

اما سر اصل مطلب اگر بخاهیم برویم باید این سوال را از خودمان بپرسیم که اصلا چه شرایطی در تنوع کاربری خودرو موثر است ؟

جواب این است که منظور از شرایط اتفاقاتی است که می تواند برای جا به جایی پیش بیاید و خودرویی که بتواند در برابر این شرایط مقاوم باشد . مثلا شرایط برفی _ بارانی ، شرایط گرم و خشک ،  شرایط مسابقه و رقابت ، شرایط معمولی و استاندارد ، شرایط امنیتی و شرایط هزینه ای.در ادامه چند مورد از این شرایط را برایتان باز خواهیم کرد و خواهید آموخت که برای شرایط مختلف باید از چه خودرویی استفاده کنید.

چه خودرویی برای چه شرایطی

1)در شرایط بیابانی چه خودرویی ؟

شرایط بیابانی خصوصیت های خاص خود را داراست . مثلا اینکه در شرایط بیابانی ، به علت زمین گرم و پر از خاک ، سرعت خودرو یا ماشینی که از آن استفاده می کنید به شدت پایین خواهد آمد و در این زمان حتما می بایست به قدرت موتور و سیستم انتقال قدرت به دیفرانسیل ها اتکا داشت. همچنین به علت گرمی هوا در مناطق بیابانی لزوم دارد که تایر های ماشین های بیابانی تا حد قابل قبولی دارای رده های خاصی باشد تا بتواند از پس شرایط دشتی و بیابانی برآید. در ادامه خودرو هایی رو معرفی خواهیم کرد که در شرایط بیابانی به نوعی غول های بیابان نام دارند.با ما همراه باشید.

 

شرپ !

شرپ ای تی وی

از بهترین خودرو های آفرود موجود در دنیا می توان به  sherp ATV اشاره نمود . این خودرو ابر قدرتیست در عرصه مسابقات و چلنج های بیابانی ! بسیاری از کسانی که با شرپ آشنایی دارند می دانند که این خودرو به همه جا رو معروف است . ظواهر این خودرو ساخت روسیه چنان متحیر کننده است که هیجان رانندگی را درون شما می کارد. کمتر پس و پیچ یا پستی و همواری ای وجود دارد که شرپ نتواند از پس آن بر بیاید و به قول عام این خودرو فقط از دیوار صاف نمی تواند بالا برود ! ای تی وی بسیار جنگنده و خشن می باشد و جزء عجایب دنیای خودرو شناخته می شود . این خودرو در طی کردن جاده های صعب العبور و پر پیچ و خم  تبحر خاصی دارد و گویا با جاده های صاف و یا آسفالت ، آنقدر ها سر سازگاری ندارد . این غول بیابان  حدود یک و نیم تن وزن دارد ! بله فقط 1.5 تن !!! در قبال ظاهر عظیم الجثه این خودرو وزنش بسیار ناچیز و کم است. لاستیک های شرپ نزدیک به دو متر است که به سختی بر روی ریگ ها و سنگ های صاف سر می خورد.

شرپ 14

نیسان تیتان !

باز هم نمایشگاه دیترویت برای بازدید کنندگانش ورق های آسی را رو کرد و باز هم این نمایشگاه پر بود از اتفاقات جذاب دنیای خودرو . در این نمایشگاه که در سال 2016 برگزار شد نیسان تیتان رو نمایی و معرفی گشت. این خودرو در بازار خودرو های بیابانی و مقاوم به nissan xd warrior معروف می باشد. این خودرو زیاد شباهتی به خودرو های بیابانی پر قدرت ندارد. ظواهر این خودرو بسیار شبیه به خودرو های لوکسی که برای مسابقه طراحی شده اند دارد. اما از نظر موتور و قدرت و سیستم تعلیق ، تمامی امکاناتی را که یک خودرو بیابنی دارد را داراست ! اما جدا از بحث ظاهر خارجی ، این خودرو ظاهر داخلی فوق العاده ای را برای عرضه کردن دارد. البته از نیسان هیچ بعید نبود که باز هم در طراحی المان های داخلی سلیقه به خرج دهد. این خودرو بسیار نرم است و در عین حال بسیار کم صدا . یعنی حتی اگر در حال طی کردن مسیر های پر از پستی و بلندی هستید ، این خودرو سر و صدای آنچنانی تولید نخواهد کرد و تصورتان پس از رانندگی با این خودرو تصور رانندگی با یک خودرو سواری سوپر لوکس می باشد!

نیسان تیتان

رنجوور !

رنجوور

رنجوور یک خودرو ساخته شده در ایالت بریتانیا – انگلستان می باشد. این خودرو فوق العاده است در طی کردن یخ ها و برف های موجود در جاده های مختلف . سیستم کنش و واکنش در این خودرو با زیرکی هر چه تمام تر و با دانش روز تعبیه شده تا بتواند در شرایط مختلف آب و هوایی حداکثر توانایی خود را به کار ببندد و در عین حال ایمنی راننده را تامین نماید. در این سیستم شما جزییات موجود در شرایطی که درون آن قرار دارید را به این خودرو خواهید داد و این خودرو خودش را با این شرایط وقف خواهد داد ! مثال این نمونه می تواند در شرایط تپه ای باشد که در صورت تمایل شما این خودرو خودش را با شرایط شیب و پیچ و تاب جاده وقف می دهد و تکانش آن به حداقل خودش خواهد رسید !

رنجوور

بله این هم بخشی از خودرو هایی که برای شرایط خاصی طراحی شده اند.در مقاله های بعدی می پردازیم به تک تک این خودرو ها و مشخصات کامل اون ها رو بطور کامل و جزئی براتون باز خواهیم کرد. با سامانه اجاره هوشمند خودرو تک رنت همراه باشید.

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
همکاری می کنید؟

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *