سیر تکامل توربو شارژ

سیر تکامل توربو شارژ

 

 

توربوشارژرها در سال‌های پسین محبوبیت زیادی بین
اجاره خودرو سازان پیدا کرده‌اند؛ به‌همین‌دلیل، روند تکاملی
آن‌ها نیز با سرعت و شدت بیشتری طی می‌شود.

در دنیای پیشرانه‌های احتراق داخلی، توربوشارژرها
نقش مهمی در کاهش مصرف سوخت و افزایش
بازده این پیشرانه‌ها ایفا می‌کنند. استفاده از توربوشارژر
این امکان را می‌دهد لغایت پیشرانه‌هایی کوچک‌تر و
سبک‌تر اجاره ماشین  و کم‌مصرف‌تر با توان بیشتر فرآوری شود.

 

توربوشارژر در پیشرانه‌های دیزلی نیز اثناء بیچارگی
موتور به هوای زیاد برای آمیخته سوخت‌ و هوا کمک می‌کنند.

درابتدا، پیشرانه‌ها به‌صورت تنفس‌طبیعی بهره‌گیری می‌شدند. در هر پیشرانه‌ی تنفس‌طبیعی، هیچ سیستمی برای ارسال هوای بیشتر به درون موتور هستی ندارد. بنابراین، تنها راه باقی‌مانده در این پیشرانه‌ها افزایش حجم موتور بود؛ همان‌طور که آمریکایی‌ها ضرب‌المثلی دارند با این مضمون: هیچ‌چیز جای حجم موتور را نمی‌گیرد.

ارسال هوای اغلب به داخل پیشرانه مایه سوختن سوخت اکثریت می‌شود و انرژی بیشتری آزاد می‌کند. در سیستم توربوشارژر، وقتی راننده پای خود را روی پدال گاز فشار می‌دهد، گازهای داغ خروجی از سوپاپ اگزوز وارد تقدیر گرم توربو می‌شوند. این گازها سرعت بسیاری سریعی دارند و می‌توانند دور توربین توربو را در کسری از ثانیه لغایت ۳۰۰,۰۰۰ دوربردقیقه نیز افزایش دهند.

در سمت دیگر توربو که به آن «قسمت سرد» می‌گویند، کمپرسوری پیمان دارد که با چرخیدن هوا را می‌مکند و فشرده می‌کند. الی اینجای پیشه ایده‌ی توربوشارژر زیاد خلاقانه جلوه می‌کند و حتما با خویش می‌گویید این ایده کاملا بی‌نقص است و از گازی که هدر می‌رود، انرژی تولید می‌کنیم؛ اما این‌طور نیست.

وقتی راننده پای خویش را از روی پدال گاز برمی‌دارد، توربو کماکان در‌حال‌ چرخش و ارسال هوای فشرده به‌سمت موتور است. این حالتِ این خفقان اضافی می‌تواند آسیب‌زننده باشد؛ به‌همین‌دلیل دو سوپاپ اطمینان در مدار توربو تعبیه شده‌اند الی این اختناق اضافی را تخلیه کنند. زمانی‌که راننده دوباره پدال گاز را بفشارد، هر دو این سوپاپ‌ها بسته می‌شوند. مسئله‌ی دیگر تأخیر توربوشارژر است. این سیستم به‌صورت آنی عمل نمی‌کند و آغاز باید پیشرانه کمی بعید بگیرد الی گازهای خروجی سرعت کافی برای راه‌اندازی توربوشارژر داشته باشند.

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
همکاری می کنید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.